NAVOI AGROFOS

Kuruluş Tarihi 2024
Sektör Mining

 

NOVAİ AGROFOS Sarıkoç Holding’e bağlı bir fosfat madeni firmasıdır. İlgili firmanın temel atma töreni 02.04.2024 tarihinde yapılmıştır. İlgili firma 10 hektarlık alan üzerine kurulu bir alanda yer almaktadır. İlk etapta yatırım 15 milyon dolar olarak planlanmakta olup, ikinci etabı ise 35 milyon dolar olarak planlanmaktadır. İlk etabı Temmuz 2024 tarihinde sona erecek ve fabrika faaliyetlerine başlayacaktır. Novai Agrofos maden sahasının yüzölçümü 1218 hektarlık alana sahiptir. Tüvanan cevherlerden işlemler sonrasında; bunlar temizleme, yıkama ve öğütme etaplarıdır, fosfatın saf haline getirilerek endüstriyel öğütülmüş bir şekilde fosfat kayası elde edileceği bir alan yapılmaktadır. Yıllık üretimin ilk etapta ki üretiminin 180.000 ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

İkinci ve üçüncü etaplarda tarım alanında kullanılacak fosfat kayasından elde edilecek ürün tarım alanında gübrelemede kullanılacak olan malzemeler olarak elde edinimi sağlanacaktır.

Fosfat kayası aynı zamanda yiyecek, içecek ve ilaç sanayisinde de kullanılmaktadır.

Üretilecek fosfat kayası P205 %18-%28 değerleri arasında olacaktır.

Özbekistan ülkesi maden alanından çok zengin bir ülke olup, fosfat bakımından gelecek vadeden kaynaklara sahiptir. Bugün Novai agrofos firması çıkarılacak madenleri işleyerek dünyanın birçok ülkesine bu önemli madenin ticareti yapmak üzere marka konumlandırmasını yapmaktadır.

navoi.png